Karty zbliżeniowe

FAQ

Co to jest payWave/PayPass?

PayWave lub PayPass to marki pod jakimi organizacje płatnicze: VISA (payWave) i MasterCard (PayPass) udostępniły technologię (tzw.technologia zbliżeniowa, bezstykowa ) umożliwiającą dokonywania transakcji za pomocą kart płatniczych lub innych urządzeń wyposażonych w chip (telefony komórkowe, zegarki, breloki, naklejki) jedynie poprzez zbliżenie karty czy innego urządzenia do specjalnego czytnika.

 

 

Technologia ta zapewnia użytkownikom szybką, wygodną i bezpieczną alternatywę dla płatności gotówkowych podczas codziennych drobnych zakupów takich, jak bilety komunikacji miejskiej, kawa, kanapki i jedzenie typu fast food, benzyna oraz wiele innych.

Jak przebiega transakcja zbliżeniowa?

Dokonywanie płatności zbliżeniowej jest niezwykle proste. Zobacz jak łatwo zapłacisz kartą zbliżeniową / nośnikiem zbliżeniowym:
  1. Po dokonaniu przez Ciebie zakupów sprzedawca wprowadzi kwotę zakupu do terminala, a czytnik wyświetli kwotę płatności.
  2. Zbliż następnie kartę do czytnika, w miejscu oznaczonym symbolem.
  3. Poczekaj na sygnał dźwiękowy i zapalenie się zielonej diody informującej o przyjęciu transakcji.
  4. Zabierz rachunek z kasy po dokonaniu płatności. Na Twoje życzenie możesz otrzymać także paragon z terminala z potwierdzeniem dokonania płatności (tzw. slip).
  5. Jeśli dokonasz płatności na kwotę wyższą niż 50 zł zostaniesz poproszony o potwierdzenie transakcji poprzez wprowadzenie numeru PIN.

Czy są jakieś limity przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych?  

Dla zwiększenia bezpieczeństwa płatności o większej wartości są dodatkowo zabezpieczane. Przy wyższych kwotach konieczne jest potwierdzenie płatności kodem PIN lub podpisem na potwierdzeniu transakcji, a w przypadku niektórych rodzajów kart – przeprowadzenie transakcji w sposób tradycyjny. Rodzaj zabezpieczenia wyższych płatności uzależniony jest od rodzaju karty. W Polsce limit ten wynosi 50 zł.

 

Na innych rynkach kwoty te mogą być inne - w Europie limit wynosi zwykle 20 Euro, w Wielkiej Brytanii jest to 10 funtów, a w USA 25 dolarów.

Ile drobnych transakcji można dokonać za pomocą karty zbliżeniowej / nośnika zbliżeniowego w ciągu godziny/dnia?

Nie ma limitu ilościowego dokonywania płatności zbliżeniowych (bezstykowych). Ustalony został jedynie limit wartości transakcji zbliżeniowych, dla których nie ma konieczności potwierdzania płatności numerem PIN. Ze względów bezpieczeństwa każdy Bank ustala indywidualne limity transakcji zbliżeniowych, po przekroczeniu których konieczne jest przeprowadzenie standardowej transakcji.

Czy między jedną transakcją a drugą powinien minąć jakiś czas?

Odstęp czasu jaki minął pomiędzy jedną a drugą transakcją zbliżeniową nie ma znaczenia – po pozytywnym zakończeniu jednej transakcji karta jest natychmiast gotowa do użycia w następnej.

Jakie zalety ma płacenie kartą zbliżeniową / nośnikiem zbliżeniowym za drobne zakupy?

Płatności kartami zbliżeniowymi to:
  • Oszczędność czasu – nie trzeba szukać drobnych ani numeru PIN oraz czekać na autoryzację karty i wydruk paragonu z terminala.
  • Wygoda – nie trzeba podawać numeru PIN, ani podpisywać paragonu przy niskich kwotach płatności (do 50 zł).
  • Prosta obsługa – kartę lub inny nośnik zbliżeniowy wystarczy zbliżyć do czytnika, aby płatność została dokonana.
  • Bezpieczeństwo – karty / nośniki zaopatrzone są w chip, a dzięki technologii zbliżeniowej można samodzielnie zbliżyć kartę / nośnik do czytnika, bez konieczności oddawania jej sprzedawcy.

Jak działają karty z technologią zbliżeniową?

Karty wykorzystujące tę technologię mają wbudowaną w chip antenę radiową. Po zbliżeniu karty do specjalnego czytnika bezprzewodowo przesyłane są szczegóły płatności – nie ma potrzeby wkładania karty do terminala. Komunikacja kart zbliżeniowych z terminalem odbywa się za pomocą fal radiowych o częstotliwości 13,56 MHz – z wykorzystaniem standardu komunikacyjnego ISO14443. Następnie szczegóły płatności przetwarzane są w tradycyjny sposób przy udziale bezpiecznej sieci akceptacji VISA lub MasterCard. Chwilę po zbliżeniu karty do czytnika otrzymujemy potwierdzenie płatności sygnalizowane zapaleniem się zielonych diod na czytniku i sygnałem dźwiękowym.

Gdzie można płacić kartami zbliżeniowymi / nośnikami zbliżeniowymi?

Zobacz, gdzie w Polsce możesz zapłacić za zakupy zbliżeniowo: - sklepy obsługujące karty MasterCard
- sklepy obsługujące karty VISA

Jak oznaczone są czytniki do płatności zbliżeniowych?

Punkty akceptujące płatności zbliżeniowe oznaczone są specjalnymi symbolami i zaopatrzone są w specjalne czytniki. Wszędzie gdzie zobaczysz znak:
możesz płacić szybko poprzez zbliżenie karty do czytnika. W zależności od tego, jaką posiadasz kartę, szukaj odpowiedniego oznaczenia na czytniku:
płatności zbliżeniowe kartą VISA płatności zbliżeniowe kartą MasterCard

Czy kartą zbliżeniową mogę zapłacić jedynie tam, gdzie są zainstalowane czytniki zbliżeniowe?

Nie. Karty zbliżeniowe to produkty zaopatrzone również w standardowy mechanizm dokonywania płatności kartą – chip oraz pasek magnetyczny. Zatem wszędzie tam, gdzie nie ma czytników zbliżeniowych płatność dokonywana jest w sposób tradycyjny.

Czy taka karta jest bezpieczna?

Tak, karty z funkcją zbliżeniową (payWave lub PayPass) są tak samo bezpieczne jak tradycyjne karty wyposażone w chip. Karta zbliżeniowa działa jedynie w bardzo niewielkiej odległości od czytnika kart i nie jest możliwe przechwycenie żadnych informacji. Dodatkowo – podczas płatności zbliżeniowej karta nie jest przekazywana sprzedawcy – cały czas pozostaje w rękach użytkownika.

Czy transakcję zbliżeniową można zrobić „przez przypadek”? Czy można przez przypadek zapłacić dwa razy za te same zakupy, np. zbliżając kartę dwa razy do czytnika?

Transakcje zbliżeniowe są tak samo bezpieczne jak tradycyjne płatności kartami dzięki zastosowaniu przy jej produkcji technologii mikroprocesorowej. Fizycznie, karta zbliżeniowa zapewnia większą kontrolę, ponieważ w zasadzie nie musisz wypuszczać z ręki karty podczas dokonywania zapłaty, co znacznie ogranicza ryzyko tzw. skimmingu czyli nieuprawnionego skopiowania danych z karty.

Samo dokonywanie płatności zbliżeniowych jest również bezpieczne – aby płatność została zrealizowana czytnik zbliżeniowy musi zostać uruchomiony przez sprzedawcę (poprzez wprowadzenie kwoty na terminalu lub akceptację rachunku z kasy fiskalnej), a karta zbliżeniowa musi znaleźć się bardzo blisko terminala – odległość powinna wynosić od 2,5 do 5 cm. To sprawia, że nie ma ryzyka dokonania płatności w sposób przypadkowy lub dokonania transakcji bez wiedzy użytkownika karty np. poprzez odczytanie danych z karty za pomocą czytnika fal radiowych podczasgdy karta znajduje się w portfelu).

Czy antena w karcie zbliżeniowej może uszkodzić inne karty jakie mam w portfelu?

Nie, działanie technologii zbliżeniowej nie może zakłócać, ani zostać zakłócone przez bliski kontakt z innymi kartami zbliżeniowymi, jest ona odporna na działanie pola magnetycznego.

Czy kartą z funkcją PayPass / payWave mogę zapłacić również za większe zakupy?

Oczywiście że tak! Funkcja payWave lub PayPass jest dodatkiem do standardowej karty płatniczej: VISA, MasterCard – zatem taką kartą można płacić wszędzie tam, gdzie zobaczysz logo VISA lub MasterCard.

Czy można zwrócić towar zakupiony kartą zbliżeniową? Jak wygląda potwierdzenie płatności?

Procedury zwrotu towarów, za które dokonano zapłaty przy użyciu karty z funkcją zbliżeniową są takie same jak w przypadku innych form płatności. Klient będzie otrzymywał wydruk z kasy fiskalnej stanowiący dowód zakupu towaru, a na jego życzenie istnieje możliwość dodatkowo wydrukowania paragonu z terminala (tzw. slip) potwierdzającego zapłatę. Jednak nawet bez paragonu będzie istniała możliwość zwrotu towaru – analogicznie jak w przypadku dokonania zapłaty gotówką.